Baybağan, “17.413 esnaf ve sanatkâra 1 milyar 540 milyon hazine destekli kredi dağıtıldı” - Ereğli Gazetesi - Güncel Haber, Son Dakika Haberleri
img   KULLANICI PANELİ
 • Ereğli’de şüpheli ölüm!
 • Sultan Abdülhamid Han Caddesi Önemli Bir Bağlantı Yolu OlaSultan Abdülhamid Han Caddesi Önemli Bir Bağlantı Yolu Olacakcak
 • Başkan Altay: Yeni Sanayi’nin Temelinin Atılması Konya İçin Bir Milattır
 • KARLA ETKİN MÜCADELE
 • Başkan Altay Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür Etti
 • Sosyal Güvenlik Kurumu 79 iş yerini satışa çıkardı
 • Yılmaz, “Kandiller Huzur Bulduğumuz Müstesna Zamanlardır”
 • Başkan Oprukçu’dan Kandil Mesajı
 • Konya Büyükşehir Kar ve Buzlanmaya Karşı Teyakkuz Halinde
 • Dursun’dan Regaip Kandili Mesajı
 • Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun
 • Milletvekili Halil Etyemez: “PKK ve Destekçilerine Karşı Mücadelemizi Kararlılıkla Sürdüreceğiz”
 • Spor Toto’dan Ereğli’ye Halı Saha
 • Başkan Oprukçu’dan Üç Aylar Mesajı
 • CHP'DEN DEMOKRAT PARTİYE ZİYARET
 • Şehit annesinin hayvanlarını çalan şüpheliler yakalandı
 • AK Parti'den 'Hayırlı Olsun' Ziyaretleri
 • Ereğli'de iki otomobil çarpıştı: 1 yaralı
 • ESNAF VERGİ İNDİRİMİ BEKLİYOR
 • Bakan Selçuk Konya Bilim Merkezi’nde
 • Ereğli Belediyesi çalışıyor
 • Konyalı Çocukların Şivlilik Hediyesi Büyükşehir’den
 • Baybağan, “17.413 esnaf ve sanatkâra 1 milyar 540 milyon hazine destekli kredi dağıtıldı”
 • Şehit Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç Adalet Parkı Açılışı Yapıldı
 • MHP 52 YAŞINDA
 • Otomobil ile süt tankeri çarpıştı 2 yaralı
 • Adalet Parkı açıldı
 • “Mantar Kuzukuyu’da yetişir”
 • Konya Bilim Merkezi’ne Simülasyon Alanı Kuruldu
 • Bilgehane Öğrencileri Yarıyıl Tatillerini Verimli Geçiriyor
Baybağan, “17.413 esnaf ve sanatkâra 1 milyar 540 milyon hazine destekli kredi dağıtıldı”
Baybağan, “17.413 esnaf ve sanatkâra 1 milyar 540 milyon hazine destekli kredi dağıtıldı”
Baybağan, “17.413 esnaf ve sanatkâra 1 milyar 540 milyon hazine destekli kredi dağıtıldı”
09 Şubat 2021 Saat : 13:37   
Font1 Font2 Font3 Font4

S.S. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri 20. Bölge Birliği Mehmet Baybağan, 2020 yılı içerisinde 17.413 esnaf ve sanatkara 1 milyar 540 milyon hazine destekli kredi dağıtıldığını açıkladı.

Konya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Karaman, Aksaray İl ve ilçeleri olmak üzere toplam 45 Esnaf Kefalet Kooperatifinin bağlı bulunduğu 20.Bölge Birliği Başkanı Mehmet Baybağan yaptığı yazılı açıklamasında; “Birliğimize bağlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimiz kefaletiyle T. Halk Bankası kaynaklarından; 17.413 Esnaf ve Sanatkarımıza 2020 yılı içerisinde 1 Milyar 540 Milyon TL. kredi kullandırılmıştır.

Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Teşkilatı olarak; Türkiye genelinde ise, TESKOMB’a bağlı 957 Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin, Banka ile Esnaf-Sanatkar arasında üstlendiği kefalet sorumluluğu, özellikle 2003 yılından itibaren sürekli büyüyen ve hızla kurumsal bir yapıya bürünen teşkilatımız 69 yıllık geçmişe sahip olup, Kooperatiflerimizin; 19 Yıl önce, Türkiye’deki tüm kooperatiflerin kullandırdığı kredi riski 150 milyon (150 trilyon) TL. iken bugün bu rakam Türkiye genelinde 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle Esnaf ve Sanatkarlarımızın üzerinde toplam 53 Milyar 800 Milyon (53 Katrilyon 800 Trilyon) TL.kredi riski bulunmaktadır.

Ülke ekonomisinde önemli bir rol üstlenen esnaf ve sanatkarımızın finans kapısı olarak en büyük destekçisi kooperatiflerimizin var oluş amaçlarının bilinci içerisinde sundukları özverili hizmetlerle, sağlık riskine rağmen gerekli tedbirleri alarak aralıksız olarak, Halkbank şubeleri ile birlikte; Esnaf ve Sanatkarımıza 25.000.- TL kredi ile 200.000.-TL.ye kadar İşletme kredisi destek faaliyetlerini devam ettirmektedirler.

20. Bölge Birliği Başkanı Mehmet Baybağan, en uygun ucuz faizli kredinin esnaf ve sanatkarlara verildiğini belirterek; Yüksek Faiz ve Enflasyon oranlarının görüldüğü ekonomimizde T.C. Merkez Bankasının faiz politikasına göre Kredi Faiz Oranlarımız yeniden düzenlenerek “Esnaf ve Sanatkarların Kooperatiflerimiz kefaletiyle Halk Bankasından kullandıkları kredilerin faizi 2021 Ocak ayı başından itibaren yıllık %8,5 olarak uygulamaya geçilmiştir. Kooperatif ortaklarımızın eline daha fazla para geçmesini sağlamak amacı ile de kesintilerin asgari seviyeye indirildiğini belirterek, Bir yıldan Beş yıla kadar süre içerisinde aylık, üç aylık ve altı aylık vadelerle, şahıs üst limit kredisinin 225.000.TL. olduğunu, ayrıca; aynı faiz oranı ile 10 yıl vadeli olarak da 500.000.-TL. yatırım kredilerinin de mevcut olduğunu söyledi.

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de yaşanan COVİD-19 salgını sağlığımız üzerinde ciddi bir tehdit olmakla birlikte aynı zamanda ülkemiz ekonomisi açısından da büyük bir tehdit yaratmıştır. Ülke olarak içinde bulunduğumuz bu zor durumu bir an önce atlatabilmek için Devletimiz tarafından her türlü tedbir alınmış ve alınmaya çalışılmakta, aynı zamanda da bu durumun ekonomik açıdan yaratacağı olumsuzlukları bertaraf etmek için tüm kesimleri ilgilendiren geniş çaplı önlemler de alınmaya devam edilmektedir.

Böylesine zorlu bir dönemde T.Halk Bankası Şubeleri ile birlikte Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimiz bu süreçte, gerek işletme kredisi gerekse esnaf destek paketi kapsamında Kredi

için başvuruda bulunan tüm esnaf sanatkarımıza kredi desteği sağlamak için büyük bir özveriyle görev yapmışlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın; açıklamaları ile yazılı ve görsel basında da yer alan Corona Virüsü salgını nedeniyle, 2020 yılı içerisinde Mart ve Temmuz aylarında iki sefer olmak üzere Kooperatiflerimiz kefaletiyle T.Halk Bankası kaynaklarından kullandıkları kredilerin 2020 Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı taksitlerinin (Ana para ve faiz) 3’er ay süreyle ötelenmesi ve ertelenmesi kararı alınmış ve bu uygulamaların gerçekleştiğini ifade eden başkan Mehmet Baybağan halen dünyada ve ülkemizde yaşanan Corona Virüsü sebebiyle; esnaf ve sanatkarımızın bir çoğunun zarar görmesi devam ettiğinden dolayı Üst Birliklerimizin ve Merkez Birliğimizin (TESKOMB) Hükümet ve Banka nezdinde yapmış olduğu çalışmalar ile en son olarak; her zaman esnafın ve sanatkarın yanında olan, Sayın; Cumhurbaşkanımız yine Kooperatiflerimiz kefaletiyle Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlarımıza kullandırılan, Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerin 1 Ocak – 30 Haziran 2021 arası 6 aylık dönemde ödenmesi gereken taksitlerin ertelendiğini belirterek, böylece Banka tarafından da 6 aylık dönemdeki ödemelerin Temmuz 2021 tarihinden itibaren diğer kalan taksitlere eşit bir şekilde kredi ikrazatındaki faiz oranı üzerinden paylaştırılacağı ifade edilmiş olup, isteyen kredi taksit borcunu vadesinde de ödeme yapılabileceğini söyleyen Başkan Esnaf ve Sanatkarımızın bu zor dönemlerde yardımcı olunmaya çalışılmıştır dedi.

Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan ve Hükümetimiz her zaman Esnaf ve Sanatkarımızın 19 yıl yanında olmuş ve olmaya devam etmektedir. Esnaf ve Sanatkarlarımızda vefayı hiçbir zaman gözardı etmemişlerdir. Kendilerine hizmet edenleri asla unutmazlar. Başta Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Hükümetimize, Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi ELVAN’a, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN hanımefendiye, TESKOMB Genel Başkanımız A.Kadir AKGÜL’e, Halkbank Genel Müdürü Sayın Osman ARSLAN’a şükranlarımı sunuyorum.

Başkan; Geçmiş tarihimizden bugüne kadar millet ve vatan savunmasında şehit olarak canlarını feda eden asker ve güvenlik kuvvetlerimize, deprem ve sel felaketleri ile Covid-19 kapsamında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet niyaz eder, Gazilerimize de sağlık ve afiyet diliyorum. 2021 Yılı başından itibaren uygulamaya geçilen VİRÜS AŞI’sı ile sağlık ve afiyet dilerken, Covid-19 salgını ile ekonomik ve sağlık alanlarda alınacak tedbirlerle, millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde bu günlerin de geçeceğini ifade ederek, Ülke olarak bütün güzelliklerin yaşanması temennisini Cenab-ı Allah’tan niyaz eder, Teşkilatımızın Kurulları adına sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa